Kansas high school track and field: Ranking the 15 best Wichita-area boys in every event
With the 2024 Kansas high school track and field season underway, The Eagle has compiled a list to help highlight some of the top boys athletes from the Wichita area in every event.
The list features 15 of the best athletes in each event from a pool of more than 90 area teams across all six classifications. The list was heavily based on current season times and marks and multi-event athletes were only considered for one category.
Here is a list of the top girls rankings and a list of more than 1,000 names in the complete track and field team previews.
Wichita high school track and field boys rankings
Note: List is sorted in alphabetical order.
100-meter sprinters to watch
A.J. Batiste, Collegiate sophomore
Jay Bonewitz, Circle sophomore
Dennis Carter, Wichita Heights senior
Dejuan Colbert, Wichita Southeast junior
Jalil Cooper, Wichita Northwest senior
Lucas Dickman, Eisenhower senior
Aspen Fisher, Wichita West junior
Bryson Hayes, Maize junior
Martell Jackson, Derby junior
Micah Johnson, Goddard senior
Vance Loop, Haven junior
Tyler Manske, Valley Center junior
Spencer Riggs, Hutchinson junior
Gavin Stambaugh, Smoky Valley junior
Cole Stapleton, Valley Center junior
200-meter sprinters to watch
Elijah Cross, Maize junior
Seth Driggers, Hillsboro junior
Kaden Elmore, Moundridge junior
Aiden Fasnacht, Berean Academy
Rayvelle Leak, Wichita East senior
Jonathan Frese, Marion senior
Lane McMannis, Canton-Galva senior
T.J. Mills, Eureka sophomore
Carmel Morisho, Wichita Southeast senior
Jayce Schriner, McPherson senior
James Shackelford, Collegiate senior
Aaron Shadid, Independent junior
Skyler Thimesch, Cunningham sophomore
Isaac Trosclair, Clearwater junior
Brett Wetta, Collegiate senior
400-meter sprinters to watch
Logan Barnhill, Wichita Heights junior
Nicolas Bentley, Rose Hill sophomore
Breeson Bigley, Halstead junior
Ki Blanchat, Smoky Valley senior
Devin Busenitz, Berean Academy senior
Dane Chattam, Winfield freshman
Josh Gallardo, Campus senior
Jack Guthridge, Kapaun Mt. Carmel senior
Cooper Hatfield, Wellington sophomore
William Hopson, Derby junior
Robert Hunter, Hutchinson sophomore
Hunter Landis, Mulvane sophomore
Timmy Ritchie, Collegiate freshman
Ian Schrandt, Andale junior
Andrew Smith, Little River senior
800-meter runners to watch
Alex Ayin, Maize senior
Brody Bloom, Campus junior
Ethan Elder, McPherson junior
Troy Heard, Maize South sophomore
Jacob Hobson, Trinity Academy senior
Ryan Hoverson, Bishop Carroll senior
Brock Moses, Valley Center junior
Logan Prichard, Bishop Carroll senior
Timothy Rowell, Kapaun Mt. Carmel junior
Max Ryan, Hutchinson Trinity junior
Jack Santillan, Eisenhower junior
Nate Thengvall, Kapaun Mt. Carmel senior
Henry Trumpp, Buhler junior
Luke Wessel, Marion junior
Blake Yoder, Hutchinson Central Christian senior
1,600-meter runners to watch
Aidan Braun, Andover sophomore
Micah Campbell, Bishop Carroll senior
Samuel Ferguson, Trinity Academy senior
Ethan Finney, Andover Central senior
Eli Gaeddert, Goessel freshman
Dylan Hunter, Circle senior
Gavin Lindahl, Buhler freshman
Will Meyer, Collegiate junior
Davis Miltner, Medicine Lodge junior
Ryan Son, Wichita East senior
Levi Sturm, Wichita Central Christian freshman
Caleb Tofteland, Trinity Academy junior
Caiden Unruh, Maize senior
Layne Whisler, Buhler senior
James White III, Pretty Prairie senior
3,200-meter runners to watch
Jeremiah Briscoe, Berean Academy junior
Grady Carlson, Maize sophomore
Daniel Enriquez, Kapaun Mt. Carmel sophomore
Kaleb Glazier, Maize senior
Jack Harty, Wichita Heights junior
Jacob Lindstrom, Hutchinson Trinity sophomore
Blake Logan, Circle senior
Luke Meier, Bishop Carroll junior
Nathan Mortensen, Campus senior
Caleb Muehler, McPherson sophomore
Will Niederee, Kapaun Mt. Carmel junior
Tim Parish, Sterling senior
Dawson Schmidt, Augusta junior
Clay Shively, Trinity Academy senior
Dustin Stephenson, Bishop Carroll senior
110-meter hurdlers to watch
Dalen Blair, Chaparral junior
Heath Churchill, Moundridge sophomore
Camren Davis, Wichita East senior
Zach Friesen, Buhler sophomore
Noel Gardea, Oxford senior
Dylan Gorman, Maize South senior
Luke Holthusen, Bishop Carroll senior
Landon Kitterman, Andover Central senior
Harrison Potucek, Andale junior
Quinton Rolle Jr., Wichita Heights sophomore
Ben Schnelle, Derby junior
Randall Thiessen, Berean Academy junior
Elliott Walk, Goddard sophomore
Connor Wallis, Rose Hill senior
Marcus White, Wichita East senior
300-meter hurdlers to watch
Caleb DeGroot, Bishop Carroll junior
Zane Farney, Sterling sophomore
Eli Gerber, Remington senior
Dawson Grabendike, Kapaun Mt. Carmel junior
Sam Harp, Andale sophomore
Noah Holthusen, Bishop Carroll sophomore
Jamison Kohl, Hesston sophomore
Chris Lachenmeier, Hutchinson senior
Vaiden Law, Andover senior
Beckham Lee, Maize senior
Cory Muehler, McPherson senior
Justus Reynolds, Eisenhower junior
Spencer Rich, Maize South senior
Drew Tolar, Cheney senior
Tyson Wallace, Goddard senior
High jumpers to watch
Morice Ayers, Wellington senior
Ryley Busenitz, Berean Academy freshman
Jackson Fry, Hesston senior
Tanner Gosch, Norwich freshman
Isaac Hammersmith, Hutchinson Trinity sophomore
Alan Hanna, Maize junior
Cordell Jordan, Oxford junior
Bo Kaiser, Andale junior
Jayden Linscheid, Hutchinson Central Christian junior
Ben Long, Burden-Central senior
Brant Long, Garden Plain freshman
Brayden Richeson, Andale senior
Shal Ruud, Andover sophomore
Kyden Thompson, McPherson senior
Amalachi Wilkins, Wichita Heights junior
Pole vaulters to watch
Micah Amphone, Kapaun Mt. Carmel junior
Bryce Barkdull, Andover Central senior
Benjamin Clouse, Buhler sophomore
Ezekiel Flemming, Wichita East junior
Liam Fredin, Wichita Northwest sophomore
Conner Fuhrman, Maize junior
Jayden Harris, Derby senior
Noah Horsch, Andale junior
Colt Lane, Andale sophomore
Kaden Lohrentz, Buhler senior
Jackson Salsbury, Maize junior
Zachary Stephan, Bishop Carroll senior
Kellen Waner, Marion junior
Will Wegerer, Cunningham junior
Rylan White, Andale senior
Long jumpers to watch
Javyn Alexander, McPherson senior
Ripley Cole, Independent senior
Tristen Cross, Wichita East junior
Arjay Daracan, Eisenhower senior
Daxton Deering, Hesston sophomore
Tre Franklin, El Dorado junior
Terrell King, Hutchinson junior
Dallas Lagree, Sedgwick junior
Davon Morrison, Derby freshman
Andrey Ortega, Goddard senior
Ryder Slack, Belle Plaine sophomore
Kaason Thomas, Campus senior
Gatlin Tilson, Andover sophomore
Chase Webster, Kingman senior
Colt Williams, Valley Center senior
Triple jumpers to watch
Isaiah Blackwell, Augusta senior
Zion Burgess, Hutchinson senior
Ethan Eck, Andale sophomore
Tavian Gilliam, Buhler senior
Thomas Kalima-Preciado, Kapaun Mt. Carmel junior
Noah Little, Sedgwick sophomore
Gavin Maass, Cheney senior
Joey Millspaugh, Halstead junior
Durham Nittler, Medicine Lodge junior
Carter Peintner, Cheney junior
Caleb Rewerts, Hesston sophomore
L.T. Robinson, Wichita East senior
Ke’veon Ruiz, Medicine Lodge junior
Bryce Schwerdtfeger, Goddard senior
Brandt Stupka, Andover Central junior
Discus throwers to watch
Cooper Ashley, Maize junior
Asa Berry, Wichita South senior
Zantana Chavarin, Halstead senior
Tristen Davidson, Kingman senior
Karter Gonzalez, Hesston junior
Hunter Grimes, Andale sophomore
Kaeden Kasselman, Garden Plain junior
Kason Messenger, Cheney senior
Travis Nicholson, Eisenhower junior
Karson Palmer, Arkansas City sophomore
Jack Phillips, Andover senior
Wyatt Ranfeld, Berean Academy senior
Angel Rivera, Hillsboro junior
Jarrett Schmidt, Newton senior
Anders Weisbeck, Hillsboro junior
Shot put throwers to watch
Karson Engelland Nickerson senior
Lucas Freeman, Eisenhower junior
Gabriel Henriques, Derby junior
Connor Herman, Halstead junior
Cooper Jay, Augusta senior
Bronson Larimer, El Dorado junior
Hank Lilly, Garden Plain junior
Cooper Marx, Andale junior
Dawson Meese, Maize South senior
Keaton Miller, Hutchinson Central Christian junior
Hank Purvis, Bishop Carroll senior
Blake Robertson, McPherson Elyria Christian senior
Dawson Rodd, Andover Central junior
Nick Ruth, Newton senior
Jackson Woodson, Wichita East senior
Javelin throwers to watch
Easton Brown, Maize South senior
Logan Clay, Collegiate freshman
Jackson Daniel, Kapaun Mt. Carmel junior
Kendall Diller, Andover Central senior
Jace Evans, Rose Hill senior
Hudson Ferralez, Collegiate senior
Kellen Gibson, Winfield sophomore
Henry Hecox, Hesston junior
Weston Hill, Cheney senior
Justus Huff, Hutchinson Central Christian senior
Alex Janzen, Berean Academy junior
Gage Lee, Garden Plain senior
Bear Moddelmog, Moundridge junior
Niko Ramos, Newton junior
Blake Richey, Haven junior