Advertisement

Week 2: Fort Worth-area high school football schedule

The Fort Worth-area high school football schedule for Week 2

WEEK 2

THURSDAY, AUG. 31

NON-DISTRICT

Mansfield Legacy vs. Crowley, 7 p.m., Crowley ISD Stadium

FW Boswell vs. Mansfield Lake Ridge, 7 p.m., Newsom Stadium

FW Chisholm Trail vs. Denton, 7 p.m., Collins Complex

Hurst L.D. Bell vs. Irving MacArthur, 7 p.m., Ellis Stadium

NRH Richland vs. Haltom, 7 p.m., Birdville FA/AC

Keller Central vs. Plano, 7 p.m., Clark Stadium

Little Elm Braswell vs. Keller Fossil Ridge, 7 p.m., Keller ISD Stadium

Trophy Club Nelson vs. McKinney Boyd, 7 p.m., McKinney ISD Stadium

Mansfield Timberview vs. Arlington Sam Houston, 7 p.m., Choctaw Stadium

Wylie East at Grand Prairie, 7 p.m.

Garland Lakeview Centennial vs. Dallas Skyline, 7 p.m., Forester Field

FW Brewer vs. Frisco Wakeland, 7 p.m., Kuykendall Stadium

Venus vs. FW South Hills, 7 p.m., Clark Stadium

Killeen vs. Round Rock Stony Point, 7 p.m., Reeves Complex

Pflugerville Hendrickson vs. Killeen Ellison, 7 p.m., Buckley Stadium

Ennis vs. Midlothian, 7 p.m., Midlothian ISD Stadium

Carrollton Turner vs. FW Diamond Hill-Jarvis, 7 p.m., Scarborough-Handley Field

Lake Dallas at Frisco Centennial, 7 p.m., Ford Center

Corsicana vs. North Garland, 7 p.m., Williams Stadium

FW Eastern Hills vs. Waco University, 7 p.m., Waco ISD Stadium

Iowa Park vs. Benbrook, 7 p.m., Farrington Field

FRIDAY, SEPT. 1

NON-DISTRICT

Rockwall-Heath vs. Euless Trinity, 7 p.m., Pennington Field

FW Paschal vs. Irving, 7 p.m., Ellis Stadium

Arlington vs. North Crowley, 7 p.m., Crowley ISD Stadium

Little Elm vs. Haslet Eaton, 7 p.m., Northwest ISD Stadium

Keller vs. Plano West, 7 p.m., Clark Stadium

Frisco Rock Hill vs. Keller Timber Creek, 7 p.m., Keller ISD Stadium

Flower Mound Marcus vs. Southlake Carroll, 7 p.m., Dragon Stadium

Arlington Bowie vs. Mesquite Horn, 7 p.m., Hanby Stadium

Waxahachie at Arlington Lamar, 7 p.m.

Cedar Hill vs. Arlington Martin, 7 p.m., Choctaw Stadium

Coppell vs. South Grand Prairie, 7 p.m., Gopher-Warrior Bowl

Mansfield Summit vs. Mansfield, 7 p.m., Newsom Stadium

Aledo vs. Denton Guyer, 7 p.m., Collins Complex

Grapevine at Azle, 7 p.m.

Burleson Centennial vs. Frisco, 7 p.m., Toyota Stadium

Justin Northwest vs. McKinney North, 7 p.m., McKinney ISD Stadium

Saginaw vs. FW North Side, 7 p.m., Farrington Field

The Colony at Royse City, 7 p.m.

Cleburne vs. Midlothian Heritage, 7 p.m., Midlothian ISD Stadium

Granbury at Lake Worth, 7 p.m.

Killeen Shoemaker at Killeen Chaparral, 7 p.m.

Lake Belton vs. Buda Johnson, 7 p.m., Shelton Stadium

Arlington Seguin vs. Red Oak, 7 p.m., Goodloe Stadium

Waco vs. Dallas White, 7 p.m., Loos Stadium

Carrollton Smith vs. Carrollton Creekview, 7 p.m., Standridge Stadium

Garland vs. NRH Birdville, 7 p.m., Birdville FA/AC

Lucas Lovejoy vs. Argyle, 7 p.m., Eagle Stadium

Frisco Heritage vs. Frisco Independence, 7 p.m., Ford Center

Frisco Memorial at Forney, 7 p.m.

Texarkana Texas vs. Colleyville Heritage, 7 p.m., Mustang-Panther Stadium

FW Arlington Heights vs. Frisco Panther Creek, 7 p.m., Kuykendall Stadium

Dallas Samuell vs. FW Polytechnic, 7 p.m., Scarborough-Handley Field

Krum at Burkburnett, 7 p.m.

Decatur vs. Wichita Falls Rider, 7 p.m., Memorial Stadium

Springtown at Graham, 7 p.m.

Wichita Falls vs. Hereford, 7 p.m., Whiteface Stadium

FW Carter-Riverside vs. Dallas A Plus Academy, 7 p.m., Founders Stadium

Bellmead La Vega at Lacy Lakeview Connally, 7 p.m.

Ponder vs. FW Dunbar, 7 p.m., Clark Stadium

Richardson Pearce vs. Weatherford, 7:30 p.m., Kangaroo Stadium

Dallas Adams at Richardson, 7:30 p.m.

Farmersville vs. Dallas Molina, 7:30 p.m., Sprague Field

McKinney Emerson vs. Dallas Wilson, 7:30 p.m., Forester Field

Frisco Lone Star at Burleson, 7:30 p.m.

Everman vs. Stephenville, 7:30 p.m., Tarleton Memorial Stadium

FW Western Hills at Mineral Wells, 7:30 p.m.

Kennedale vs. Alvarado, 7:30 p.m., Head Stadium

Melissa at China Spring, 7:30 p.m.

Waxahachie Life at Athens, 7:30 p.m.

River Oaks Castleberry at Peaster, 7:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 2

NON-DISTRICT

Dallas Sunset vs. FW Trimble Tech, 11 a.m., Farrington Field

Wilmer-Hutchins vs. FW Southwest, 11 a.m., Clark Stadium

Joshua vs. FW Wyatt, 3 p.m., Scarborough-Handley Field

Rockledge (FL) at Duncanville, 6 p.m.