Advertisement

Kansas high school cross country state champions: See who earned top honors Saturday

Here are the results from Saturday’s Kansas high school cross country state championships at Rim Rock Farm in Lawrence and Wamego Country Club.

Classes 6A, 5A and 3A ran the course at Rim Rock Farm Saturday morning, while Wamego Country Club was the championship site for Classes 4A, 2A and 1A.

NOTE: Results from Wamego will be posted as soon as they become available.

Kansas cross country championships

Saturday in Lawrence; at Rim Rock Farm (Class 6A, 5A and 3A)

CLASS 6A BOYS

Team scores: 1. Gardner Edgerton, 76; 2. Olathe East, 93; 3. Shawnee Mission North, 102; 4. Lawrence Free State, 111; 5. Garden City, 157; 6. Mill Valley, 160; 7. Shawnee Mission South, 176; 8. Maize, 183; 9. Shawnee Mission East, 199; 10. Manhattan, 205; 11. Junction City, 225; 12. Dodge City, 269..

Top individuals: 1. Blomker, SM North, 15:18.20; 2. Olsen, BV West, 15:33.13; 3. Walion, Gardner Edgerton, 15:35.98; 4. Plath, Olathe South, 15:45.96; 5. Larson, SM South, 15:49.18; 6. Son, Wichita East, 15:51:56; 7. Barron, Olathe East, 15:53.16; 8. Munoz, Garden City, 15:53.82; 9. Summers, Blue Valley, 15:55.65; 10. Hornung, Olathe West, 15:58.91; 11. Glazier, Maize, 15:59.97; 12. Holdren, Manhattan, 16:05.69; 13. Wohler, Free State, 16:06.25; 14. Cline, Mill Valley, 16:06.32; 15. Theel, Olathe West, 16:07.87; 16. Montagne, SM North, 16:07.88; 17. Rojas, SM North, 16:08.17; 18. Foster, Liberal, 16:08.49; 19. Kilonzo, Gardner Edgerton, 16:14.74; 20. Halton, Gardner Edgerton, 16:17.03.

CLASS 6A GIRLS

Team scores: 1. Olathe West, 45; 2. Olathe North, 68; 3. Shawnee Mission East, 103; 4. Washburn Rural, 113; 5. Olathe South, 126; 6. Junction City, 170; 7. Manhattan, 185; 8. Blue Valley North, 220; 9. Blue Valley Northwest, 222; 10. Liberal, 251; 11. Dodge City, 288; 12. Garden City, 293.

Top individuals: 1. Singh, Olathe North, 17:30.18; 2. Fink, Washburn Rural, 18:12.79; 3. Pierce, Junction City, 18:30.53; 4. Willingham, Olathe West, 18:33.79; 5. Gotfredson, Olathe South, 18:38.65; 6. Newport, Olathe West, 18:42.33; 7. Fontaine, Junction City, 18:46.75; 8. Padgett, SM East, 18:51.80; 9. Miller, Olathe West, 18:55.53; 10. Browning, Olathe West, 18:56.75; 11. Caldwell, Mill Valley, 18:59.86; 12. Johnson, Olathe North, 19:03.46; 13. Crum, Olathe North, 19:04.87; 14. Allen, Olathe South, 19:16.88; 15. Hardy, SM East, 19:22.88; 16. Ismert, Washburn Rural, 19:23.22; 17. All, Olathe West, 19:23.38; 18. Blachly, Olathe North, 19:27.73; 19. Graf, Washburn Rural, 19:29.32; 20. Gehlen, Olathe East, 19:29.67.

CLASS 5A BOYS

Team scores: 1. Blue Valley Southwest, 52; 2. Spring Hill, 65; 3. Bishop Carroll, 91; 4. Kapaun Mount Carmel, 94; 5. St. Thomas Aquinas, 122; 6. De Soto, 129; 7. St. James Academy, 196; 8. Eisenhower, 202; 9. Topeka Seaman, 253; 10. Salina Central, 269; 11. Valley Center, 276; 12. Maize South, 301.

Top individuals: 1. Esquibel, Shawnee Heights, 15:34.47; 2. Stephenson, Bishop Carroll, 15:39.90; 3. Enriquez, Kapaun Mt. Carmel, 15:48.53; 4. Ca. Buehler, BV Southwest, 15:49.79; 5. Beckman, Spring Hill, 16:01.48; 6. Leonard, Bishop Carroll, 16:06.40; 7. Meade, St. Thomas Aquinas, 16:11.00; 8. Cr. Buehler, BV Southwest, 16:11.06; 9. George, Spring Hill, 16:11.63; 10. True, Emporia, 16:11.98; 11. Miederee, Kapaun Mt. Carmel, 16:13.99; 12. Roberts, BV Southwest, 16:14.22; 13. Krudwig, De Soto, 16:15.06; 14. File, St. Thomas Aquinas, 16:20.65; 15. Janovick, Spring Hill, 16:22.01; 16. Moses, Valley Center, 16:24.34; 17. Reeves, BV Southwest, 16:24.60; 18. Anderson, Spring Hill, 16:27.79; 19. Chavez, BV Southwest, 16:28.12; 20. Guyer, Kapaun Mt. Carmel, 16:28.36.

CLASS 5A GIRLS

Team scores: 1. St. James Academy, 68; 2. Great Bend, 78; 3. St. Thomas Aquinas, 103; 4. De Soto, 125; 5. Blue Valley Southwest, 152; 6. Topeka Seaman, 171; 7. Andover, 175; 8. Maize South, 189; 9. Kapaun Mount Carmel, 190; 10. Salina South, 242; 11. Hays, 255; 12. Spring Hill, 263.

Top individuals: 1. Rupe, Salina Centra, 17:36.11; 2. Shultz, Salina Central, 17:58.88; 3. Miller, Seaman, 18:36.73; 4. Ross, BV Southwest, 18:58.33; 5. Nicholson, Great Bend, 19:01.66; 6. Price, St. James Academy, 19:03.63; 7. Wallace, Andover, 19:04.35; 8. Boone, Great Bend, 19:11.07; 9. Maldonado, Hays, 19:18.16; 10. Spinello, St. Thomas Aquinas, 19:18.68; 11. Menghini, St. James Academy, 19:21.28; 12. Laurie, BV Southwest, 19:36.96; 13. Smith, Great Bend, 19:37.56; 14. Reynolds, BV Southwest, 19:38.79; 15. Gillespie, De Soto, 19:40.31; 16. Hays, St. James Academy, 19:41.82; 17. Bundt, De Soto, 19:43.96; 18. Hermann, Kapaun Mt. Carmel, 19:45.09; 19. Mauk, St. Thomas Aquinas, 19:49.21; 20. Wilken, St. James Academy, 19:52.11.

CLASS 3A BOYS

Team scores: 1. Wichita Trinity Academy, 49; 2. Southeast of Saline, 73; 3. Holcomb, 98; 4. Marysville, 151; 5. Nemaha Central, 171; 6. Lakin, 172; 7. Riley County, 173; 8. West Franklin, 180; 9. Hoisington, 203; 10. Girard, 217; 11. Wichita Collegiate, 237; 12. Santa Fe Trail, 273.

Top individuals: 1. Shively, Wichita Trinity, 15:47.95; 2. Ferguson, Wichita Trinity, 15:48.06; 3. Deniston, Holcomb, 15:51.35; 4. Meyer, Wichita Collegiate, 15:52.13; 5. Hobson, Wichita Trinity, 15:57.92; 6. Langill, Nemaha Central, 15:59.45; 7. Luce, Lakin, 16:00.32; 8. C. Walker, SE of Saline, 16:08.18; 9. Downes, Council Grove, 16:11.71; 10. Ritsema, Lakin, 16:12.26; 11. Tofteland, Wichita Trinity, 16:21.87; 12. Onelio, Girard, 16:30.12; 13. Hodge, Hiawatha, 16:31.75; 14. Allen, SE of Saline, 16:32.42; 15. B. Walker, SE of Saline, 16:33.28; 16. Miller, Marysville, 16:33.81; 17. Bailey, West Franklin, 16:35.87; 18. McGown, Girard, 16:40.21; 19. Bircher, SE of Saline, 16:41.75; 20. Tarlton, Hoisington, 16:43.30.

CLASS 3A GIRLS

Team scores: 1. Southeast of Saline, 52; 2. Wichita Trinity Academy, 112; 3. Norton Community, 115; 4. Cheney, 149; 5. West Franklin, 157; 6. Holcomb, 184; 7. Girard, 187; 8. Osage City, 190; 9. Riley County, 190; 10. Southwestern Heights, 190; 11. Topeka Hayden, 204; 12. Silver Lake, 246.

Top individuals: 1. Hein, Wichita Trinity, 18:37.87; 2. Allen, Prairie View, 19:23.92; 3. Fugitt, Cimarron, 19:27.71; 4. Collins, Norton Community, 19:54.04; 5. Lehman, Hesston, 20:02.48; 6. Howell, Wichita Trinity, 20:10.53; 7. Thong, Heritage Christian, 20:12.29; 8. Hoover, Colby, 20:15.31; 9. Speece, Osage City, 20:17.68; 10. Bosse, Osage City, 20:20.34; 11. Alderson, SE of Saline, 20:20.64; 12. Quinn, Hesston, 20:28.57; 13. Ardery, Holcomb, 20:28.98; 14. Brown, SE of Saline, 20:38.77; 15. Kisner, Southwestern Heights, 20:39.96; 16. Commerford, SE of Saline, 20:40.68; 17. Mosteller, Nemaha Central, 20:41.00; 18. Mullen, Smoky Valley, 20:47.20; 19. Jackson, SE of Saline, 20:51.80; 20. Clydesdale, Norton Community, 20:54.76.